Aktualności

https://wyplatazalot.pl/wp-content/uploads/2018/10/a380-air-airbus-358220.jpg

Lotnisko Chopina, odwołany lub opóźniony lot


Tegoroczne wakacje dla lotniska im. F. Chopina w Warszawie były prawdziwym testem. Jeszcze w czerwcu prawie 40 proc. rejsów, obsługiwanych przez LOT miało opóźnienia lub były odwołanych. Nie tylko na lotnisku Chopina opóźniony lub odwołany lot to sporo problemów dla pasażerów. 

Wpadki przewoźników

Narodowy przewoźnik to nie jedyna firma, która korzysta z lotniska Chopina. Problemy tego typu mogą dotyczyć każdej linii lotniczej, nawet drogiej i ocenianej jako prestiżowa. Jest bowiem cała pula wydarzeń nadzwyczajnych, których nie da się przewidzieć. Serwisy podróżnicze publikują tak zwane współczynniki punktualności, z których wynika, że nie ma idealnych linii lotniczych, które zawsze na czas dowożą pasażera w wyznaczone miejsce. W pewnej części jest to kwestia problemów technicznych maszyn, czasem ograniczonej przepustowości lotnisk. 

Zagraniczne kłopoty

Lotnisko Chopina oraz opóźniony lub odwołany lot to także nieraz przyczyny zupełnie niezależne od naszych służb, na przykład częste w tym roku strajki kontrolerów ruchu we Francji. Takie wydarzenie powoduje potężny chaos, ponieważ w krótkim czasie należy zorganizować alternatywne trasy lotów, najczęściej dokładając dodatkowe setki kilometrów. Niektóre korytarze powietrzne są już mocno zatłoczone, jeśli dojdzie do nich dodatkowy ruch, wynikający ze strajku, dostępność infrastruktury lotniczej jest bardzo problematyczna. Zwłaszcza, że linie lotnicze nie dysponują rezerwami flotowymi. 

Prawa pasażera

Jeśli lot został znacząco opóźniony, to w zależności od okoliczności można ubiegać się o odszkodowanie. Najlepiej sprawdzić aktualne przepisy i prawa, jakie przysługują w takiej sytuacji. Są dostępne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Warto zaznaczyć, że prawa pasażerów dotyczą tylko państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Mogą się na nie powołać również osoby, które zaczynają swoją podróż na lotnisku, działającym w obrębie wspólnoty. Lotnisko Chopina opóźniony lub odwołany lot to sytuacja, w której pasażerowie mają prawo nie tylko do szczegółowej informacji na temat dalszego przebiegu podróży, jak również opieki. W jej zakres wchodzi dostarczenie wyżywienia, napojów, umożliwienia odbycia dwóch rozmów telefonicznych, a nawet zakwaterowania w hotelu wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania. 

Odszkodowanie za opóźnienie

W przypadku opóźnienia dłuższego niż 3 godziny, przewoźnik jest zobowiązany do zadośćuczynienia finansowego. Jego kwota jest uzależniona od długości lotu. Poszkodowany kieruje w tej sprawie pismo – reklamcję do linii lotniczej. Najczęściej odszkodowanie można uzyskać w formie pieniężnej, ale za pisemną zgodą pasażera można ją zamienić na voucher lub inną usługę przewoźnika. 

Lotnisko Chopina opóźniony lub odwołany lot to sytuacja, kiedy można się odwoływać osobiście, lub za pośrednictwem firm, specjalizujących się w takich postępowaniach. SPRAWDŹ KWOTĘ ODSZKODOWANIA

TYLKO 2 MINUTY! BEZ ZOBOWIĄZAŃ!

Total$

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 22 122 8223

kontakt@wyplatazalot.pl

ZGŁOŚ
SZKODĘ