Aktualności

https://wyplatazalot.pl/wp-content/uploads/2018/10/airplane-airport-flying-9482.jpg

Odszkodowanie za lot, rozporządzenie WE261/2004


Jeden z najgorszych scenariuszy wakacyjnych to odwołany lot. O wiele lepiej prezentuje się sytuacja, w której lot został opóźniony, ale jednak doszedł do skutku. Trzecia mało komfortowa opcja to nie wpuszczenie pasażera na pokład z braku wolnych miejsc. W każdym z wymienionych przypadków można, a nawet należy domagać się od przewoźnika odszkodowania. Z pomocą przychodzi rozporządzenie we261 odszkodowanie. 

Prawdo za pasażerem

Przez wiele lat regulacje prawne, dotyczące praw pasażera były niejednolite i dość niejasne. Różniły się pomiędzy poszczególnymi krajami sprawiając, że zdezorientowany pasażer nie bardzo wiedział, gdzie i w jaki sposób może domagać się zadośćuczynienia za kiepski początek lub koniec wakacji. Na szczęście prawo Unii Europejskiej nadrobiło formalne braki. Rozporządzenie WE nr 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. to wprowadzenie jednolitych zasad, na mocy których można ubiegać się o odszkodowanie. To nieoceniona pomoc dla pasażerów, którzy swoje reklamacje wobec linii lotniczych mogą opierać o konkretne paragrafy. Warto zapoznać się z treścią tej regulacji, ponieważ przewoźnikom niespecjalnie zależy na szerzeniu wiadomości, dotyczących praw pasażera. Z pomocą przychodzi Internet, w którym dokument jest dostępny w całości. Kwoty rekompensat są uzależnione od długości lotu i wahają się pomiędzy 250 a 600 euro. We261 odszkodowanie to temat, który warto podjąć, jeśli czujemy się poszkodowani. 

Zakres zastosowania

We261 odszkodowanie to dokument, który ma zastosowanie wobec pasażerów, odlatujących z lotniska, które znajduje się na terenie Unii Europejskiej. Dotyczy również osób, udających do państw poza Unią Europejską. Pasażerowie, którzy na mocy tego rozporządzenia chcą ubiegać się o odszkodowanie, muszą posiadać potwierdzoną rezerwację na lot i stawić się na odprawę pasażerów w czasie, określonym przez przewoźnika. Rozporządzenie nie dotyczy pasażerów, podróżujących bezpłatnie lub na podstawie taryfy zniżkowej, która nie jest dostępna powszechnie. Ma ono zastosowanie wobec osób, które posiadają bilety na przykład w ramach programów lojalnościowych różnego typu. Dokument to również cenna wskazówka dla osób, które chcą uniknąć mało komfortowego dochodzenia odszkodowania na drodze sądowej. Dowiedzą się z niego, że istnieje możliwość zmiany planu podróży na porównywalnych warunkach, do ich miejsca docelowego, ale w innym, możliwie bliskim terminie. Jeśli nie ma możliwości wylotu z tego samego lotniska a miasto lub region posiada ich kilka, przewoźnik powinien dodatkowo zapewnić transport pasażerom do miejsca wylotu. 

Bardzo ważną kwestią w dokumencie we261 odszkodowanie jest określenie, na jaką konkretnie opiekę można liczyć ze strony przewoźnika w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu. To kwestia zapewnienia posiłków i napojów, zakwaterowania w hotelu, transportu, rozmów telefonicznych, faksów czy maili.SPRAWDŹ KWOTĘ ODSZKODOWANIA

TYLKO 2 MINUTY! BEZ ZOBOWIĄZAŃ!

Total$

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 22 122 8223

kontakt@wyplatazalot.pl

ZGŁOŚ
SZKODĘ